Menu

Trener personalny - teoria i praktyka

zawód trenera personalnegoTrener personalny zaliczany jest do tych instruktorów, który podejmuje indywidualną pracę z klientem. Jest odpowiedzialny tak za dobór treningu, jak i diety, musi przy tym zwracać uwagę tak na możliwości, jak i na przeciwwskazania charakteryzujące swojego klienta. Jego obowiązki nie ograniczają się do jego prowadzenia, ale również do udzielania mu pomocy, a nawet do edukowania. Oczekuje się od niego przy tym efektywności, klient chce bowiem widzieć, że robi postępy. Bardzo często okazuje się zresztą, że trener personalny musi współpracować nie tylko z samym klientem, ale także z lekarzem, treningi indywidualne interesują bowiem rekonwalescentów oraz osoby, które mają bardzo konkretne wskazania medyczne. Okazuje się przy tym, że sama praca z trenerem indywidualnym nie jest już wcale propozycją dla wybranych. Korzystają z niej celebryci, nie brakuje jednak również osób, które decydują się na taki krok dlatego, że są świadome własnych potrzeb i chcą realizować bardzo konkretne cele, jakie sobie stawiają. Wśród osób, które chętnie nawiązują relacje z trenerem personalnym znajdują się i te, które robią błyskotliwe kariery.

Sukces zawodowy ma jednak w ich przypadku swoją cenę, choć bowiem o wygląd trzeba dbać, pozostaje na to coraz mniej czasu. Nie brakuje też kobiet, które zajmują się domem i wychowaniem dzieci, mają jednak świadomość tego, że nie będą w pełni szczęśliwe, jeśli nie zdecydują się na zrobienie czegoś nie tylko dla otoczenia, ale przede wszystkim dla siebie samych. Wśród klientów trenerów personalnych pojawiają się też osoby, które nie ukrywają tego, że przysłał je lekarz sugerujący, że tylko zmiana trybu życia pozwoli im na ocalenie zdrowia.

Oczekiwania klientów są zresztą wyjątkowo zróżnicowane. Najczęściej zależy im przede wszystkim na poprawie ogólnej sprawności, nie brakuje jednak osób liczących na profesjonalne przygotowanie do sezonu narciarskiego, marzących o pozbyciu się zbędnych kilogramów oraz liczących na lepsze ukształtowanie sylwetki. U trenerów personalnych pojawiają się też specyficzne grupy klientów takie, jak choćby kobiety w ciąży, dzieci oraz seniorzy.

praca trenera personalnego Osoba, która inauguruje swoją karierę jako trener personalny musi liczyć się z tym, że nie dysponuje zbyt dużym polem manewru, musi więc dostosowywać się do oczekiwań swoich klientów, bez możliwości wyboru. Z czasem jednak trenerzy odnajdują dziedzinę, w której zaczynają się specjalizować oferując klientom znacznie więcej niż ich konkurenci. O specjalizacji decyduje przynajmniej kilka czynników, wśród których na szczególną uwagę zasługuje wcześniejsze doświadczenie. Osoby myślące o karierze trenera personalnego muszą liczyć się z tym, że zawód wiąże się z inwestycją finansową. Nie jest ona jednak duża zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę to, jak szybko zwraca się odbyty kurs. Nie można jednak zapominać o tym, że naprawdę dobry trener personalny dokształca się przez cały czas trwania jego zawodowej kariery, jeśli więc w jego budżecie nie ma pozycji „edukacja”, należy liczyć się z tym, że uznanie w oczach klientów będzie jedynie krótkotrwałe.

To certyfikowana instruktorka fitness, działająca w branży fitness od 10 lat. Uczestniczka specjalistycznych, prestiżowych kursów i szkoleń m.in. w Centrumj Szkoleń Instruktorskich "Green Way". Prowadzi treningi funkcjonalne SFM, a także Body Bar.