Menu

Cechy dobrego instruktora fitness

cechy dobrego instruktora fitnessAnkiety przeprowadzane w klubach fitness są znakomitym rozwiązaniem wówczas, gdy chcemy przekonać się o tym, jakimi cechami powinien charakteryzować się wymarzony instruktor. Niemal zawsze okazuje się przy tym, że nie jest ich wcale mało, a nacisk kładziony na jego dobrą kondycję i atrakcyjny wygląd wcale nie sprawia, że kursanci nie dostrzegają innych walorów zasługujących na to, aby je docenić. We wspomnianych ankietach wymienia się zatem: życzliwość, poczucie humoru, komunikatywność, dużą wiedę i umiejętność dzielenia się nią, kreatywność i dynamikę. Co więcej, nawet taka lista wcale nie wyczerpuje katalogu tych cech, które są najmilej widziane przez kursantów. Trudno zresztą wskazać na cechy o mniejszym lub większym znaczeniu, okazuje się bowiem, że idealny instruktor powinien posiadać je wszystkie. Oczywiście, kluczowe przy podejmowaniu decyzji o pracy w zawodzie jest poczucie rytmu występujące nie tylko w połączeniu z dobrą kondycją, ale także z pamięcią ruchową. Nie można jednak zapominać o tym, że nigdy nie mówimy o cechach znajdujących się na tak wysokim poziomie, aby nie można ich było doskonalić.

Przeciwnie, najlepsi instruktorzy nieustannie się dokształcają i wcale nie uważają, że oczekiwanie tego od nich jest tożsame ze stawianiem im poprzeczki zbyt wysoko. Osoby pracujące w zawodzie nie narzekają. Każda grupa klientów jest inna, a tym samym nie ma mowy o rutynie. Nie trzeba też martwić się o to, że w pewnym momencie zabraknie wyzwań, dziedzin, z których można być jeszcze lepszym niż do tej pory jest bowiem wiele. Realizacja wyzwań ma zresztą sens nie tylko dlatego, że pozwala walczyć z własnymi słabościami.

jak być dobrym instruktorem fitnesNie bez znaczenia wydaje się również to, że prowadzi do kolejnych szczebli kariery, większych wyzwań zawodowych, a w pewnym momencie także do zdecydowanie wyższych zarobków. Wielu instruktorów zwraca dziś uwagę na to, że pojawia się przed nimi możliwość pracy z konkretnymi grupami osób – klientami zmagającymi się z nadwagą, seniorami albo kobietami w ciąży. Znalezienie niszy podnosi wartość profesjonalisty. Doskonalenie powinno jednak obejmować nie tylko znajomość sposobów, jakie można stosować prowadząc trening. Wcale nie mniej istotne jest równie zdobywanie umiejętności interpersonalnych. Instruktor to nie tylko trener, ale i nauczyciel, który powinien znajdować sposoby na motywowanie uczniów o zróżnicowanym charakterze i nastawieniu do ćwiczeń. W cenie jest również wyrazista osobowość, która zapada w pamięć, a także pasja, mówimy bowiem o zawodzie, który przynosi najlepsze efekty wtedy, gdy jest nie tylko pomysłem na biznes, ale i hobby.

To certyfikowana instruktorka fitness, działająca w branży fitness od 10 lat. Uczestniczka specjalistycznych, prestiżowych kursów i szkoleń m.in. w Centrumj Szkoleń Instruktorskich "Green Way". Prowadzi treningi funkcjonalne SFM, a także Body Bar.