Menu

Jak poprawić kondycję psychiczną i fizyczną?

jak poprawić kondycje psychicznąJak cieszyć się dobrą kondycją fizyczną a jednocześnie nie wkładać w to zbyt wiele wysiłku? Pięć prostych rad ułatwi osiągnięcie takiego celu.

1. Uważaj na cukier

Już od dłuższego czasu zwraca się nam uwagę na to, że wiara w cudowną moc cukru jest złudna. Owszem, produkty wykorzystujące go cieszą nas swoim smakiem, wiara w ich wartość energetyczną może jednak okazać się zgubna. Owszem, cukier daje nam chwilową przyjemność, kop energetyczny trwa jednak zaledwie kilkanaście minut, po których nie odczuwamy już wcześniejszej radości. Jeśli więc chwyta nas głód, a my czujemy, że powinniśmy go jak najszybciej zaspokoić, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sięganie po owoce. Z tego samego powodu nie warto sięgać po wysokosłodzone soki, które na ogół nie mają wiele wspólnego z rozwiązaniami naturalnymi. O wiele lepszym posunięciem będzie zaufanie wodzie albo zielonej herbacie.

2. Śpij dobrze

Teoretycznie, każdy z nas wie, jak wielkim darem dla naszego organizmu może okazać się długi i spokojny sen. W praktyce jednak rezygnacja ze snu przychodzi nam nadspodziewanie łatwo. Oczywiście, zawsze jesteśmy ją w stanie uzasadnić usprawiedliwiając się napiętym harmonogramem i obowiązkami, które muszą zostać wykonane bez względu na okoliczności. Niestety, brak snu wcale nie zwiększa naszej efektywności przyczyniając się przede wszystkim do wzrostu rozdrażnienia i napięcia, nad którym trudno zapanować. Nie trzeba też czekać na pierwsze skutki takiego postępowania, okazuje się bowiem, że zdecydowanie więcej czasu zajmują nam nawet najprostsze czynności.

3. Ruszaj się

Trudno nie zgodzić się z tym, że aktywność fizyczna jest nam potrzebna, pozwala bowiem nie tylko na utrzymanie odpowiedniej wagi, ale także dobrej kondycji fizycznej oraz samopoczucia. Nie musimy przy tym wcale być zawodowymi sportowcami, aby czerpać z niej korzyści. Już regularna aktywność trzy razy w tygodniu przynosi nadspodziewanie dobre rezultaty, nie warto jej więc unikać.

jak poprawić kondycję fizyczną4. Zastanów się, czy nie pijesz zbyt wiele kawy

Wyniki badań naukowych nie budzą wątpliwości – kawa pita w nadmiarze szkodzi organizmowi. Owszem, pozwala na utrzymanie się w kondycji umożliwiającej zarwanie nocy, przyczynia się jednak do tego, że stajemy się rozdrażnieni i łatwiej jest nas wyprowadzić z równowagi. Jeśli więc chcemy czuć się lepiej, ograniczenie ilości kofeiny jest krokiem we właściwym kierunku.

5. Nie pędź tak

Życie w biegu nie przynosi wcale oczekiwanych efektów, mówiąc o zwolnieniu tempa warto pamiętać jednak o tym, że duże znaczenie ma również dystans do siebie, a przede wszystkim do naszych niepowodzeń.

To certyfikowana instruktorka fitness, działająca w branży fitness od 10 lat. Uczestniczka specjalistycznych, prestiżowych kursów i szkoleń m.in. w Centrumj Szkoleń Instruktorskich "Green Way". Prowadzi treningi funkcjonalne SFM, a także Body Bar.