Menu

Czy fitness pomaga nam w odchudzaniu?

odchudzanie fitnessWielu ludzi mimo usilnych ćwiczeń nie jest w stanie osiągnąć żadnych zadowalających efektów w odchudzaniu się. Powodów czegoś takiego może być całe mnóstwo. Często jest to bardzo błędne podejście do tego typu kwestii. Uważamy na przykład, że szybki spadek wagi może zapewnić nam krótki i intensywny wysiłek. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej, i to właśnie długotrwałe ćwiczenia przy umiarkowanym wysiłku są najskuteczniejsze. Aby osiągnąć odpowiedni poziom spalania tłuszczu w organizmie musimy pilnować dobrego tętna. Tętno w czasie ćwiczeń może być z kolei uzależnione od wielu czynników, między innymi wieku czy doświadczenia osoby trenującej. Aby móc ustalić optymalne dla siebie tętno musimy znać nasz poziom HR. Wystarczy skorzystać z odpowiedniego wzoru, aby móc szybko to obliczyć: 220 – nasz obecny wiek = maksymalny poziom HR.

Aby nasz organizm podczas ćwiczeń w jak największym stopniu spalał tłusz, tętno powinno być utrzymane na poziomie około 70% HR. Innym dość często spotykanym mitem jest to, że najlepszym sposobem na zredukowanie tkanki tłuszczowej są ćwiczenia na stepperze. Musimy zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że step oraz stepper to dwa różne urządzenia które mogą dawać zupełnie odmienne efekty. Stepper jest urządzeniem służącym do dość intensywnych ćwiczeń, zatem nawet osoby o dobrej kondycji fizycznej łatwo mogą się przy nim przeforsować, co nie jest niczym przyjemnym. Bardzo ważną kwestią jest to, jak często należy chodzić na zajęcia fitness – w pewnych przypadkach możemy powiedzieć, że wystarczą nam 2-3 zajęcia w tygodniu. Najnowsze zalecenia WHO mówią nam, że najlepsze efekty przynosi ćwiczenie codziennie. Jedyna droga do lepszej kondycji fizycznej oraz atrakcyjnego wyglądu to systematyczne ćwiczenia. Jeśli zatem zamierzamy rozpocząć takie treningi to musimy przede wszystkim dokładnie określić, jak dużo czasu jesteśmy w stanie poświęcać na coś takiego. Długofalowe plany są tutaj jak najbardziej wskazane. Nie jest zatem ważne, jak często uprawiamy sport. Dwa treningi w tygodniu przy zachowaniu systematyczności są o wiele lepsze niż krótkotrwałe okresy bardzo intensywnej aktywności. Pierwsze efekty pojawiają się zwykle po około 6 tygodniach regularnych treningów.

To certyfikowana instruktorka fitness, działająca w branży fitness od 10 lat. Uczestniczka specjalistycznych, prestiżowych kursów i szkoleń m.in. w Centrumj Szkoleń Instruktorskich "Green Way". Prowadzi treningi funkcjonalne SFM, a także Body Bar.